Idealny deser na lato? Lody!

Lato już nadeszło i dni stają się cieplejsze. Nic dziwnego, że szukamy coraz to nowych sposób na ochłodzenie. Jednakże wciąż najpopularniejszą receptą jest delektowanie się zimnymi lodami, które są chyba jedną ze skuteczniejszych i zarazem smaczniejszych metod. Ich miłośników nie brakuje zarówno pomiędzy dzieci jak również dorosłych. Na ich temat przewijają się coraz różniejsze mity, poprzez co inni ludzie zadajemy sobie pytanie: czy lody są dobre dla naszego zdrowia?

Pewnie właściwie każdy z nas słyszał, że lody mogą przyczynić się do przeziębienia. Nic bardziej mylnego. Choroby powodowane są przez bakterie oraz dodatkowo wirusy. I tak na przykład. dzieci w większości zarażają się w przedszkolu czy szkole, natomiast dorośli w pracy poprzez spędzanie czasu w towarzystwie zainfekowanych ludzi.

Tak w rzeczywistości lody mogą być pomocne podczas leczenia chorego gardła. Dzieje się tak, ponieważ jedzenie zimnych lodów obniża temperaturę w gardle. Obrzęk się zmniejsza i przyspiesza gojenie się śluzówki (na przykład. podczas anginy). Jednakże ażeby w upalne dni po zjedzeniu zimnych lodów nasz organizm nie doznał szoku termicznego, nie gorzej jeść je powoli.

W dodatku lody wzmacniają kości i przyspieszają spalanie tłuszczu. Najbardziej wartościowe w tym przypadku będą zawierające najwięcej wapnia lody na bazie mleka, śmietanice-cream-cone-1274894_1280y albo jogurtu. Dlatego także nie powinniśmy odmawiać ich małym dzieciom, których szkielet nadal się rozwija. Nie zaszkodzą one również osobom starszym, które mogą być zagrożone osteoporozą. Występujący w nabiale wapń zwiększa również produkcję enzymu, który odpowiada za spalanie tłuszczu. Jego brak doprowadza do zwiększenia objętości komórek tłuszczowych. Lody podane ze świeżymi owocami mogą być zatem pysznym i jednocześnie zdrowym oraz dodatkowo bogatym w witaminy deserem.

Sorbety zaś sprzyjają diecie. Zawierają o kilka mniej tłuszczu niż inne słodycze i w ogromnym stopniu składają się z tzw. wsadu owocowego, czyli przecierów i soków. A przy tym zawierają niski poziom sodu, który dostarczany jest organizmowi w nadmiernych ilościach w innych produktach. Powinno się uprzytamnić sobie z tego, że w lodowych deserach najbardziej kaloryczne są dodatki, takie jak bita śmietana, słodkie syropy, polewy czy posypki. Dlatego też zdarza się, że nie gorzej z nich zrezygnować i zjeść lody bez dodatków.

Niestety znakomita większość dostępnych w sklepach lodów zawiera bardzo dużo cukru, syropu glukozowo-fruktozowego czy innych substancji słodzących, barwników, aromatów , a dodatkowo konserwantów. Dlatego tez warto sprawdzać etykiety i wybierać te produkty, które zawierają ich najmniej. Z całą pewnością najlepszą opcją są lody własnej roboty, co tak naprawdę nie jest wcale takie niełatwe. W internetowej rzeczywistości z łatwością znajdziemy multum przepisów. Co więcej wspólne przygotowanie ich ze swoim dzieckiem sprawi mu dodatkową frajdę. Coraz bardziej popularne stają się też lodziarnie, które reklamują się tym, że sami produkują sprzedawane u nich lody, przez co są zdrowsze i smaczniejsze. Może być w tym ziarnko prawdy, ponieważ lodziarnie te od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością.

Lody są uwielbianym poprzez wielu deserem, który wpływa też na nasze samopoczucie. Wykorzystywanie ich podczas diety też poprawia nasz humor, ponieważ nie musimy wyrzekać się wszystkich radości. Jednak jak w każdym przypadku, tak również tutaj bardzo istotne jest zachowanie umiaru. Jako że są sycące, nie powinniśmy ich spożywać przed południem. Najlepiej jeść je jako deser po obiedzie lub po śniadaniu czy kolacji.